Tue, November 12, 2019

The 11th Annual Sheldon College Sports Awards Dinner was held on Saturday 9 November in the Sheldon Event Centre. The Sports Awards Dinner reflects on sport at Sheldon College and celebrates our sporting stars and their great achievements throughout the year.


The Awards showcased the College’s extraordinary students from Years 3 through to Year 12. Over 400 guests enjoyed an evening accompanied by a breath-taking aerial silks performance by sisters and Sheldon College students Jessica and Sophie Thomsen, a sit-down meal, awards ceremony and presentation from special guest keynote speaker Phil Jauncey, Sports Psychologist to the Stars.

Sheldon College acknowledged its dominance in The Associated Schools (TAS) Junior TAS and Greater Brisbane Conference (GBC) competitions in 2019. Awards were presented to the successful nominees, and also to students who gained representative honours through the school sport system.

The College has accomplished many remarkable results across the board this year, and it has been a pleasure for the College to host so many schools on our wonderful Campus and superb sporting facilities.

The Sports Awards Dinner was proudly sponsored by Gould Estate Agents and Solahart, who presented awards to our gifted recipients. Aerial Angels Cirque Central sponsored the aerial silks performance. We wish to thank our sponsors again for their strong support and for encouraging community involvement.

The College congratulates the following students on their exceptional achievements for the College this year:

Basketball Award (Primary Female) – Isabella Mirkovic

Basketball Award (Primary Male) – Ethan Blaser

Basketball Award (Secondary Female)- Danielle Bayes

Basketball Award (Secondary Male)- Joshua Kelly

Cricket Award – Matthew Mather

Cross Country Award (Primary Female) – Isabella Mirkovic

Cross Country Award (Primary Male)- Oliver Masters

Cross Country Award (Secondary Female)- Isabella Harris

Cross Country Award (Secondary Male)- Lachlan Cornelius

Netball Award – Rachel Howse

Rugby Award – Jack Godfrey

Soccer Award (Female) – Catalina Meldrum

Soccer Award (Male) – Ryan Stocker

Swimming Award (Primary Female) – Mackenzie Dixon

Swimming Award (Primary Male) – Arran Lendrum

Swimming Award (Secondary Female) – Darcie Young

Swimming Award (Secondary Male) – Jamie Jack

Tennis Award (Primary) – Noah Kim

Tennis Award (Secondary Female) – Lara Walker

Tennis Award (Secondary Male)- Ben Russell

Touch Football Award – Rachel Howse

Touch Rugby League Award - Joshua Kelly

Track & Field Award (Primary Female) – Isabella Mirkovic

Track & Field Award (Primary Male) – Marcus Lio

Track & Field Award (Secondary Female - Track) – Georgia Harris

Track & Field Award (Secondary Female – Field) – Kalliyan Seremet

Track & Field Award (Secondary Male - Track) – Kalani Lang

Track & Field Award (Secondary Male - Field) – Luke Stachowicz

Volleyball Award (Female) - Erin Maidment

Volleyball Award (Male) - Troy Watson

JTAS Player Of The Year - Jett Colburn

GBC Player of the Year - Georgia Lane

Primary Sportswoman of the Year – Isabella Mirkovic

Primary Sportsman of the Year – Marcus Lio

Junior Secondary Sportswoman of the Year - Madison Witt

Junior Secondary Sportsman of the Year - Lachlan Cornelius

Senior Secondary Sportswoman of the Year – Georgia Harris 

 Senior Secondary Sportsman of the Year – Kalani Lang

Learn more about Sport at Sheldon College here – https://www.sheldoncollege.com/co-curricular/sport

#SAS #SheldonAcademyofSport #Sheldoncollege #sportsawardsdinner2019 #achievetheextraordinary #reflection #celebration #outstandingachievements